Tomasz Kołodziejczak - Fabryka Słów

Tomasz Kołodziejczak

Tomasz Kołodziejczak (1967) to jedna z najciekawszych postaci polskiej fantastyki i komiksu, pisarz, wydawca, promotor kultury. Literacko debiutował w 1985 roku, opublikował sześć powieści i kilkadziesiąt opowiadań. Był siedmiokrotnie nominowany do nagrody im. Janusza Zajdla (w tym za opowiadania „Piękna i graf” i „Czerwona mgła” z cyklu Ostatnia Rzeczpospolita), a otrzymał ją w roku 1996 za powieść „Kolory Sztandarów”, z cyklu Dominium Solarne. Laureat nagrody im. Papcia Chmiela za zasługi dla komiksu w Polsce. Dwukrotnie nominowany do nagrody im. Jerzego Żuławskiego w 2010 za powieść „Czarny horyzont”, oraz w 2015 za „Białą Redutę”.

 

Członek legendarnej literackiej grupy Klub Tfurcuf.

 

W pierwszej połowie lat 90-tych organizował konwenty, prowadził programy o popkulturze w radiu i telewizji, pisał felietony i recenzje dla miesięcznika „Feniks”. Był redaktorem naczelnym „Magii i Miecza”, na łamach którego stworzył także system rpg „Strefa Śmierci”. Wydawał własne pismo prezentujące polską SF – „Voyager”.

Od 1995 roku związany z wydawnictwem Egmont, wydającym najważniejsze i najpopularniejsze dzieła polskiego i światowego komiksu. Sam pisał scenariusze komiksowe dla Przemysława Truścińskiego (ilustratora cyklu „Ostatnia Rzeczpospolita”), Krzysztofa Kopcia, Zbigniewa Kasprzaka, Vicara.

Za działalność wydawniczą i fanowską został wyróżniony m.in. odznaką „Zasłużony dla kultury polskiej” przyznaną przez Ministra Kultury Dziedzictwa Narodowego. W roku 2013 r. za zasługi na rzecz rozwoju kultury i za pielęgnowanie pamięci o najnowszej historii Polski został uhonorowany medalem Złoty Krzyż Zasługi.

Interesuje się polityką, astronomią, historią, grami planszowymi. Grał w III lidze koszykówki w zespole AZS Politechnika Warszawska. Jest żonaty, ma dwie córki. Słucha ciężkiego rocka i poezji śpiewanej.

Tomasz Kołodziejczak

Książki wydane w Fabryce Słów:

Cykl Ostatnia Rzeczpospolita

Czarny horyzont Tomasz Kołodziejczak

Czerwona mgła Tomasz Kołodziejczak

Biała Reduta t.1 Tomasz Kołodziejczak

Zbiory opowiadań

Wstań i idź Tomasz Kołodziejczak

Skaza na niebie Tomasz Kołodziejczak

Cykl Dominium Solarne

Kolory sztandarów (Dominium Solarne t.1) Tomasz Kołodziejczak

Schwytany w światła (Dominium Solarne t.2) Tomasz Kołodziejczak

Głowobójcy (Dominium Solarne t.3) Tomasz Kołodziejczak

Antologie:

Idiota skończony Antologie

Gladiatorzy (antologia) Antologie