Maja Lidia Kossakowska - Fabryka Słów

Maja Lidia Kossakowska

1972 – 2022

(właściwie Maja Lidia Korwin-Kossakowska-Grzędowicz)

 

Projektantka światów

 

Pisarka wychowana na klasyce i literaturze amerykańskiej: Faulknerze, Steinbecku, Hemingwayu, Chandlerze, Cortazarze i Llosie – z Fabryką Słów wydała osiemnaście książek.

Od dzieciństwa marzyła, że kiedyś zostanie reżyserem. Równie silnie pragnęła zostać lalkarzem, rzeźbiarzem i archeologiem. Zwiedzanie uroczych, starych miasteczek (z częstymi postojami w małych, tradycyjnych knajpkach), patrzenie na morze, spacery plażą, malowanie obrazów, szycie lalek i grzebanie w starociach, to jej ulubiony sposób spędzania wolnego czasu do dziś.
Wrażliwość pisarki ukształtowała się podczas nauki w liceum plastycznym, w trakcie studiów archeologicznych i nade wszystko dzięki lekturom. Bo dom Kossakowskich był zawsze pełen książek i bez czytania nikt z rodu nie mogłaby się obejść.
Archeologia nauczyła ją odkrywać i odtwarzać światy, rozbudowała wyobraźnię, nauczyła myślenia fabularnego, które umiejętnie wykorzystała realizując dokumentalne programy telewizyjne i podejmując pierwsze próby literackie.

 

Na rynku zadebiutowała opowiadaniem Mucha opublikowanym w 1997 roku w czasopiśmie FENIX – wtedy właśnie, patrząc na swój wydrukowany tekst, zrozumiała, że nie zostanie już dziennikarką, reżyserką ani archeologiem, ale właśnie pisarką.
Odwiecznie zafascynowana szamanizmem, pisała książki inspirowane mitologiami i wierzeniami z różnych zakątków świata.

 

Najsłynniejsze powieści autorki składają się na cykl anielski, którego bohaterami są właśnie aniołowie. Próżno jednak szukać na kartach tych książek efemerycznych istot w nieskazitelnie białych szatach. Bohaterowie Mai to istoty bardzo ludzkie i ułomne w całej swojej nadprzyrodzonej potędze.
W swoim dorobku ma również książki oparte na wierzeniach Jakutów- Ruda Sfora (Fabryka Słów 2007) czy mitologii Japonii – Takeshi ( Fabryka Słów 2014 i 2015 ) oraz książki zupełnie odchodzące od religioznawczej tematyki. Maja szczególnie dumna była z serii Upiór Południa. To 4 mikropowieści, z których każda napisana jest innym językiem i w zupełnie innym stylu a łączy je tylko temat przewodni – upał (Fabryka Słów 2009)

W  powieści Bramy Światłości (Fabryka Słów 2017) autorka powróciła do tematyki anielskiej. Bohaterowie, znani z poprzednich powieści, wyruszają na tereny Strefy Poza Czasem w poszukiwaniu zaginionej Światłości.

 

Nakładem Fabryki Słów ukazały się także powieści: Siewca Wiatru (2004 i reedycja w 2007), Zakon Krańca Świata (2005 i 2006, reedycja 2017), Zbieracz Burz (2010), Grillbar Galaktyka (2011)

oraz zbiory opowiadań: Więzy krwi (2007) oraz Żarna niebios (2008)

 

Kossakowska lubiła w swoich powieściach eksperymentować ze stylem i gatunkami. Zawsze jednak przywiązywała uwagę do szczegółów – starannie rozpisywała poszczególne rozdziały i sceny, była do bólu dokładna i konsekwentna w swoich postanowieniach.

 

Autorka kolekcjonowała figurki i rzeźby, ale wbrew temu, czego można by się spodziewać tylko jedna z nich przedstawia anioła. Zdecydowana większość to konie i koty, które Maja z wzajemnością uwielbiała.
W wolnych chwilach malowała, oglądała filmy albo słuchając muzyki układała w głowie kolejne historie.
Byłą kobietą nade wszystko praktyczną: na bezludną wyspę zabrałaby podręcznik survivalu i praktyczny podręcznik budowania łodzi. Oraz mnóstwo ołówków i brulionów.

 

Maja Lidia Kossakowska

Książki wydane w Fabryce Słów:

Cykl anielski 

Żarna niebios Maja Lidia Kossakowska

Siewca wiatru Maja Lidia Kossakowska

Zbieracz burz t.1 Maja Lidia Kossakowska

Zbieracz burz t.2 Maja Lidia Kossakowska

Bramy światłości t.1 Maja Lidia Kossakowska

Bramy Światłości t.2 Maja Lidia Kossakowska

Bramy Światłości t.3 ZT Maja Lidia Kossakowska

Cykl TAKESHI 

Takeshi I. Cień śmierci Maja Lidia Kossakowska

Takeshi II. Taniec tygrysa Maja Lidia Kossakowska

Takeshi III. Pałac Umarłych Maja Lidia Kossakowska

Powieści

Zakon Krańca Świata t.1 Maja Lidia Kossakowska

Zakon Krańca Świata t.2 Maja Lidia Kossakowska

Ruda sfora Maja Lidia Kossakowska

Grillbar Galaktyka Maja Lidia Kossakowska

Zbiór opowiadań

Więzy krwi Maja Lidia Kossakowska

Upiór Południa (wydanie 4 w 1) Maja Lidia Kossakowska

Antologie:

Gladiatorzy (antologia) Antologie