Jacek Komuda
Zawodowy pisarz i historyk. Specjalizuje się w dziejach Rzeczypospolitej szlacheckiej. Autor siedemnastu książek: dziewięciu powieści historycznych, marynistycznych i siedmiu zbiorów opowiadań, których akcja rozgrywa się w XVII w., na morzach i oceanach oraz w XV-wiecznej Francji, a także zbioru esejów na temat kultury sarmackiej i najsłynniejszych postaci tamtych czasów. Jego dzieła, bez przerwy wznawiane, sprzedały się w łącznym nakładzie pół miliona egzemplarzy i cieszą się ogromną popularnością wśród polskich czytelników. Autor otrzymał też stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przyznawane w ramach pierwszego etapu konkursu na scenariusz filmu historycznego.
Wierny prawdzie, nie stroni od brutalnych, mocnych kart historii. Inaczej niż Sienkiewicz woli pisać ku przestrodze niż ku pokrzepieniu serc. Wskrzesza dawne obyczaje, postaci, zapomniane miejsca. Bohaterowie to ludzie miotani namiętnościami, a nie papierowe ideały. Najważniejszym celem, jaki stawia sobie autor, jest przybliżenie i spopularyzowanie wśród czytelników historii Rzeczypospolitej szlacheckiej.
Jako jeden z nielicznych ludzi pióra uczestniczy w rekonstrukcjach historycznych jako XVII-wieczny polski husarz, pancerny i Lisowczyk, poznając w ten sposób realia dawnego pola walki. Na własnym koniu przejechał pół Polski, spory kawałek Ukrainy i jeszcze większy Karpat Wschodnich.
Do najsłynniejszych powieści autora należy czterotomowy cykl Samozwaniec (Fabryka Słów 2009–2013), który opowiada o wyprawie Polaków na Moskwę na początku XVII w., oraz Banita (Fabryka Słów 2011) – mroczna i zaskakująca opowieść o miłości szlachcica-rębajły i pięknej kurtyzany. Najnowszym dziełem jest powieść Hubal – opowiadająca o losach legendarnego zagończyka i dowódcy, majora Henryka Dobrzańskiego, który we wrześniu 1939 r. nie złożył broni po przegranej wojnie.
Nakładem Fabryki Słów ukazały się także powieści: Wilcze gniazdo (2002), Bohun (2006) – poświęcony największej klęsce Rzeczypospolitej w wojnach z Kozakami, Czarna szabla (2007) i Diabeł Łańcucki (2007), które ukazują wielokulturowe XVII-wieczne kresy Rzeczypospolitej. Galeony Wojny (2007) nawiązujące do walk polskiej floty za czasów Zygmunta III Wazy i piracka Czarna bandera (2008) opisująca brutalny świat korsarzy i buntowników. Kolejne pozycje autora to Villon: Imię Bestii (2005) i Villon: Herezjarcha (2008) – zbiory opowiadań o Franciszku Villonie, francuskim poecie wyklętym żyjącym w XV w.
Autor jest stałym współpracownikiem tygodnika Do Rzeczy, gdzie prowadzi dział felietonów kulinarnych: Podróże kuchmistrza koronnego.
Jacek Komuda
Polscy Bohaterowie:
Hubal Jacek Komuda
Westerplatte Jacek Komuda
Wizna Jacek Komuda
Zawisza I. Czarne Krzyże Jacek Komuda
Zawisza II. Złamany półksiężyc Jacek Komuda
Orły na Kremlu wyd.2023
Samozwaniec I wyd.2023 Jacek Komuda
Samozwaniec II wyd.2023 Jacek Komuda
Zbiory felietonów:
Warchoły, złoczyńce i pijanice Jacek Komuda
Obżartuchy i opilce Jacek Komuda
Upadek – jak straciliśmy I Rzeczpospolitą Zapowiedzi
Polskie Fantasy:
Jaksa Jacek Komuda
Jaksa t.1. Bies idzie za mną Jacek Komuda
Opowieści Sarmackie:
Bohun Jacek Komuda
Banita Jacek Komuda
Diabeł Łańcucki Jacek Komuda
Czarna szabla Jacek Komuda
Zborowski Jacek Komuda
Wilcze gniazdo Jacek Komuda
Opowieści z Dzikich Pól Jacek Komuda
Pozostałe książki:
Galeony wojny Jacek Komuda
Czarna Bandera Jacek Komuda
Ostatni honorowy Jacek Komuda
Imię bestii. Historia życia Francois Villona, czyli dzieje poety i mordercy Jacek Komuda
Herezjarcha. Historia życia Francois Villona, czyli dzieje poety i mordercy Jacek Komuda
Krzyżacka zawierucha Jacek Komuda
Cykl "Orły na Kremlu":
Samozwaniec t.1 (Orły na Kremlu) Jacek Komuda
Samozwaniec t.2 (Orły na Kremlu) Jacek Komuda
Samozwaniec t.3 (Orły na Kremlu) Jacek Komuda
Samozwaniec t.4 (Orły na Kremlu) Jacek Komuda
Moskiewska Ladacznica t.1 (Orły na Kremlu) Jacek Komuda
Antologie:
Idiota skończony Antologie